Co to jest labecie (definicja)?


Definicja

Labecie - definicja

Labecie jest to odmiana słowa "labet", które pochodzi z języka staropolskiego i oznaczało "płaszcz". Jest to rzeczownik rodzaju męskiego, używany głównie w języku potocznym lub w gwarach regionalnych. W języku polskim jest to słowo rzadko używane, jednak w niektórych regionach nadal jest popularne.

Pochodzenie słowa

Słowo "labecie" pochodzi od łacińskiego słowa "lappa", które oznaczało "płaszcz". W języku staropolskim zostało ono zaadaptowane jako "labet", a następnie przekształcone w "labecie". Warto również wspomnieć, że w języku polskim istnieje również forma "labety" - jest to forma żeńska, oznaczająca również "płaszcz".

Zastosowanie w języku polskim

Jak już wspomniano, słowo "labecie" jest rzadko używane w języku polskim. Jednak w niektórych regionach, głównie na Podhalu, nadal jest popularne i stosowane w mowie potocznej. Można je również spotkać w literaturze regionalnej lub w tekstach piosenek ludowych. W języku potocznym słowo to może oznaczać również "płaszcz" w znaczeniu przenośnym, np. "labecie deszczu" - bardzo ulewny deszcz.

Przykłady użycia

Przykłady użycia słowa "labecie" mogą być różne, w zależności od kontekstu. Może ono oznaczać zarówno przedmiot, jak i stan emocjonalny czy sytuację. Przykładowe zdania, w których występuje to słowo, to np. "Nie zapomnij zabrać labecie na spacer, będzie chłodno" lub "Wpadł w labecie, gdy dowiedział się o swoim zwolnieniu z pracy".

Podsumowanie

Labecie to odmiana słowa "labet", pochodzącego z języka staropolskiego. Oznacza ono "płaszcz" i jest rzeczownikiem rodzaju męskiego. W języku polskim jest to słowo rzadko używane, jednak w niektórych regionach nadal jest popularne. Może ono mieć różne znaczenia w zależności od kontekstu, ale najczęściej używane jest w znaczeniu przedmiotu lub stanu emocjonalnego. Warto znać pochodzenie i znaczenie tego słowa, ponieważ może ono pojawić się w różnych tekstach lub rozmowach w języku potocznym.

Czy wiesz już co to jest labecie?

Inne definicje:

jadącej
(...) szczególnie wśród młodzieży. Może być używane w różnych kontekstach, często w celu wyrażenia entuzjazmu lub emocji. Na przykład, jeśli ktoś pyta: "Gdzie jedziesz na wakacje?", można odpowiedzieć: "Jadę na wakacje do Hiszpanii!". W tym przypadku słowo "jadę" jest użyte w sensie "wybieram się" lub "planuję". Jadącej może być także używane w zdaniach typu: "Jadę z tobą na imprezę" lub "Jadę na zakupy, potrzebujesz czegoś?". W tym przypadku oznacza to, że osoba ta będzie towarzyszyć lub przewiezie kogoś w (...)

jagodlinom
(...) ono oznaczać danie lub składnik posiłku, który jest bogaty w składniki odżywcze i korzystny dla zdrowia. Może również odnosić się do potrawy, która jest przygotowana w sposób naturalny i pozbawiona sztucznych dodatków.Jagodlinom jako trend w diecieW ostatnich latach, słowo "jagodlinom" stało się popularnym trendem w diecie i stylu życia. Wiele osób stawia na zdrowe odżywianie, unikając przetworzonej żywności i wybierając produkty naturalne. W tym kontekście, jagodlinom może oznaczać danie lub składnik (...)

hakerach
(...) to hakerzy etyczni, którzy wykorzystują swoje umiejętności w celu poprawy bezpieczeństwa w sieci.Rodzaje hakerówObecnie wyróżnia się kilka rodzajów hakerów. Oprócz "czarnych" i "białych kapeluszy", istnieją również "szare kapelusze", którzy działają na granicy prawa i wykorzystują swoje umiejętności w celach zarobkowych. "Niebieskie kapelusze" to hakerzy pracujący dla rządu lub instytucji, zajmujący się wywiadem i kontrwywiadem cybernetycznym.Kolejną kategorią są "zielone kapelusze", czyli hakerzy zajmujący (...)

sadomasochistą
(...) każde przejawianie przemocy lub przekraczanie granic jest nieakceptowalne.Podsumowując, sadomasochista to osoba, która czerpie przyjemność z wykonywania lub odczuwania bólu, upokorzenia lub dominacji w kontekście seksualnym. Jest to jedna z wielu form wyrażania swojej seksualności i musi być wykonywana z pełną świadomością i zgoda obu stron. Warto pamiętać, że każdy ma prawo do wyboru swoich preferencji seksualnych i nie należy oceniać czy krytykować innych za ich wybory.

machometry
(...) i fizycznych machometry są wykorzystywane do prowadzenia badań i eksperymentów. Natomiast w sporcie, szczególnie w motoryzacji i lotnictwie, machometry są używane do pomiaru prędkości pojazdów i maszyn.Rodzaje machometrówIstnieje wiele rodzajów machometrów, które różnią się swoją budową i zastosowaniem. Jednym z najpopularniejszych jest tachometr, który służy do pomiaru prędkości obrotowej. Innym rodzajem jest akcelerometr, który mierzy przyspieszenie. Do pomiaru prędkości liniowej wykorzystuje się prędkościomierz, (...)

ucałujmy
(...) trudny moment, ucałujmy może być wyrazem pocieszenia. To gest, którym można pokazać, że jest się obok drugiej osoby, że można na niej polegać. Czasem wystarczy tylko delikatny pocałunek, by poczuć się lepiej i odzyskać siły do działania. Ucałujmy jest wtedy wyrazem wsparcia i zrozumienia.Ucałujmy jako wyraz radościNie zawsze ucałujmy jest wyrażeniem romantycznym czy pełnym emocji. Czasem może być również wyrazem radości i szczęścia. W sytuacji, gdy coś nas bardzo ucieszy lub zaskoczy, możemy spontanicznie (...)

uczniowski
(...) uczą się podstawowych technik i wypracowują swój własny styl. W sztuce mówi się również o "uczniowskich pracach", które są dziełami stworzonymi przez ucznia podczas nauki w szkole artystycznej.Uczniowski w kontekście szkolnymW dzisiejszych czasach słowo "uczniowski" najczęściej spotykane jest w kontekście szkolnym. Oznacza ono przynależność do grupy uczniów, którzy uczą się w danej szkole. Określenie to może również odnosić się do zachowań typowych dla uczniów, takich jak buntownicze nastawienie czy szkolne (...)

zabejcowałbym
(...) zapachem. Jest to popularna metoda w łowiectwie oraz hodowli zwierząt, pozwalająca na skuteczniejsze przyciągnięcie i kontrolę zwierząt. Warto jednak pamiętać, że zabejcowanie powinno być przeprowadzone w sposób odpowiedzialny i szanujący zwierzęta oraz środowisko naturalne.