Co to jest ibadytów (definicja)?


Definicja

Ibadyci - kim są i czym się zajmują?

Ibadyci to jedna z odmian islamu, która wywodzi się z ruchu charydżyjskiego. Swoją nazwę wzięli od imienia założyciela, Abdullaha ibn Ibadha. Wierzą w jednego Boga, przestrzegają zasad Koranu, jednak w niektórych kwestiach różnią się od innych odłamów islamu. Ibadyci są obecni głównie w Omanie, Algierii, Tunezji oraz Libii, a także w mniejszych grupach w innych krajach Afryki i Azji.

Historia i podstawowe zasady ibadycyzmu

Ruch ibadycy powstał w VII wieku w Arabii, jednak rozwinął się głównie w Omanie, gdzie do dzisiaj stanowią większość wyznawców islamu. Od samego początku wyróżniali się oni swoją surową interpretacją Koranu i konserwatywnym podejściem do religii. W odróżnieniu od innych odłamów islamu, ibadyci uważają, że tylko osoby wykształcone i z odpowiednimi kwalifikacjami mogą interpretować teksty religijne i wydawać fatwy.

Podstawowe różnice między ibadycyzmem a sunnizmem i szyizmem

Ibadyci wierzą w jednego Boga, jednak w niektórych kwestiach różnią się od sunnitów i szyitów. Przede wszystkim, ibadyci uważają, że tylko osoby wykształcone i z odpowiednimi kwalifikacjami mogą interpretować teksty religijne i wydawać fatwy. W przeciwieństwie do sunnitów, ibadyci uznają tylko pierwszych czterech kalifów po Mahomecie, a także odrzucają praktykę taqlid, czyli ślepego naśladowania przywódców religijnych. W odróżnieniu od szyitów, ibadyci nie uważają, że imamem może być tylko osoba z pokrewieństwa z Mahometem, a także nie praktykują tzw. muta, czyli tymczasowego małżeństwa.

Rola ibadycyzmu w dzisiejszym świecie

Obecnie ibadyci stanowią około 75% populacji Omanu, co sprawia, że jest to jedyny kraj na świecie, gdzie dominują właśnie wyznawcy tej odmiany islamu. W innych krajach, takich jak Algieria czy Tunezja, ibadyci stanowią mniejszość, jednak ich obecność jest widoczna w kulturze i społeczeństwie. W dzisiejszych czasach ibadyci są również obecni w mediach i polityce, a ich głos jest coraz częściej słyszany w kwestiach dotyczących islamu i relacji międzyreligijnych w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Podsumowanie

Ibadyci to odmiana islamu, która wywodzi się z ruchu charydżyjskiego i wierzy w jednego Boga oraz przestrzega zasad Koranu. W odróżnieniu od innych odłamów islamu, ibadyci wyróżniają się surową interpretacją tekstów religijnych i konserwatywnym podejściem do religii. Obecnie są obecni głównie w Omanie, jednak ich wpływ jest coraz bardziej widoczny w innych krajach Afryki i Azji. Mimo różnic z sunnitami i szyitami, ibadyci odgrywają ważną rolę w dzisiejszym świecie, a ich głos jest coraz częściej słyszany w kwestiach dotyczących islamu i relacji międzyreligijnych.

Czy wiesz już co to jest ibadytów?

Inne definicje:

wałaszyłbyś
(...) jeszcze coś spadnie i się połamiesz.Podsumowanie Słowo "wałaszyłbyś" jest odmianą słowa "wałaszyć", które oznacza poruszanie się w sposób nieporządny i niezdarny. Jest to nieformalne słowo, używane w rozmowach z bliskimi lub w sytuacjach nieformalnych. Jego użycie może być żartobliwe lub służyć do zwrócenia uwagi na niezdarność danej osoby w danym temacie. Słowo to wywodzi się od niemieckiego słowa "walzen" i jest często używane w języku polskim.

ichtiozaurusów
(...) i przystosować się do różnych warunków wodnych.Ich głównym pokarmem były ryby, a niektóre gatunki mogły osiągać nawet do 15 metrów długości. Posiadały również ostre zęby, które pomagały im w łapaniu i rozdrabnianiu zdobyczy. W przeciwieństwie do innych gadów morskich, ichtiozaurusy nie musiały wychodzić na ląd w celu składania jaj - były zwierzętami żyworodnymi, co oznacza, że młode rozwijały się w ciele matki.Ichtiozaurusy wyginęły około 90 milionów lat temu, prawdopodobnie na skutek zmian klimatycznych (...)

maczugowce
(...) tych bakterii, który przypomina maczugę lub klin. Są to bakterie o wydłużonym kształcie, z zaokrąglonymi końcami i mogą występować pojedynczo lub w formie łańcuszków. Wielkość maczugowców jest zróżnicowana, ale zazwyczaj mają one długość od 2 do 8 mikrometrów.Maczugowce są szeroko rozpowszechnione w środowisku naturalnym, występują w glebie, wodzie, powietrzu oraz na skórze i błonach śluzowych człowieka i zwierząt. Niektóre gatunki maczugowców są oportunistycznymi patogenami, co oznacza, że mogą wywoływać (...)

zabuczeliby
(...) często stosowane określenie. Zabuczeliby można użyć w różnych kontekstach, na przykład w odniesieniu do osoby, która wprowadziła zamieszanie w jakiejś sytuacji lub w odniesieniu do wydarzenia, które spowodowało chaos lub nieporządek. Może to być również odniesienie do przedmiotu lub miejsca, które zostało zniszczone lub zaburzone w wyniku działań. Wyrażenie "zabuczeliby porządek" jest często używane w ironiczny sposób, aby wyrazić, że ktoś lub coś spowodowało jeszcze większy chaos lub nieporządek. Jest (...)

machometrowym
(...) prędkości pocisków. Jest to pojęcie związane z dziedziną wojskowości oraz balistyki. Słowo to jest rzadko używane w języku polskim, jednak jest powszechnie stosowane w języku angielskim jako "machometer". Termin ten można również spotkać w literaturze naukowej oraz publikacjach z zakresu techniki i broni.HistoriaPierwsze machometry pojawiły się już w XIX wieku, jednak były to proste przyrządy mechaniczne, które wymagały ręcznego pomiaru prędkości pocisków. Dopiero w XX wieku, dzięki rozwojowi technologii, (...)

tałzeny
(...) klasycznych, jak i współczesnych. Przykładem może być powieść "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza, w której pojawia się w kontekście opisu młodzieży szlacheckiej. W niektórych gwarach regionalnych, na przykład w gwarze krakowskiej, słowo "tałzeny" jest używane jako synonim słowa "młodzieniec" lub "chłopak".Podsumowanie"Tałzeny" jest rzadko używanym słowem, które pochodzi z języka staropolskiego. Oznaczało ono "młodzieńca" lub "uczniów", jednak obecnie ma charakter archaiczny i jest używane głównie w kontekście (...)

zabłękitniały
(...) on być używany w kontekście dosłownym, na przykład opisując zmianę koloru nieba z szarego na błękitne, ale także w przenośnym znaczeniu, na przykład opisując zmianę nastroju lub emocji z negatywnych na pozytywne.Przymiotnik zabłękitniały jest często używany w poezji lub literaturze, gdzie ma za zadanie wzbogacić opisy i nadać im bardziej malowniczy charakter. Może również być wykorzystywany w języku potocznym, szczególnie w kontekście opisywania zmian, które wydają się magiczne lub niezwykłe.Podsumowując, (...)

rabulistyka
(...) swoich interesów i wykorzystanie możliwości, jakie daje prawo. Rabulistyka jest także postrzegana jako rodzaj sztuki, ponieważ wymaga od osoby posługującej się nią nie tylko wiedzy i biegłości w prawie, ale także kreatywności i umiejętności myślenia "poza schematami". Osoby, które potrafią skutecznie posługiwać się rabulistyką, są często podziwiane za swoją inteligencję i spryt. Jednocześnie jednak, są też narażone na krytykę i oskarżenia o działanie na szkodę innych. Warto jednak pamiętać, że rabulistyka (...)